647

Clean Sheet for Spentrups 2. divisionsherrer

Volleyball
9. november 2009 - 23:31 af: Peter Kjellerup

Spentrups næstbedste herrehold er efter de 3 første kampe fortsat ubesejret i hele 2009

Spentrups næstbedste herrehold er efter de 3 første kampe fortsat ubesejret i hele 2009.
Førtse kamp mod Hjerm FIF blev ikke den helt store udfordring for Spentrups unge 2. divisionshold. Det var tydeligt at Spentrup efter flere opvarmningsstævner og ca. 15 spillede kampe inden premieren på alle måder stod bedre rustet end Hjerm FIF. På trods af, at Spentrup havde væsentligt flere strenge at spille på kæmpe Hjerm flot hvorfor sejrscifrene "kun" blev 25-22, 25-21 og 25-20.

I de 2 første sæt i 2. runde kampen mod VK Shima var der virkeligt kamp om hvert point og ganske retfærdig endte det med et sæt til hvert hold. I 3. og 4. sæt skruede Spentrup dog op for turboen og kunne sikker vinde sættene 25-14 og 25-19.

Lokalopgøret mod Randers VK's meget rutinerede hold fandt sted i 3. runde. Der var vel op imod 15 år til forskel i gennensnitsalderen på de 2 hold. På trods af en noget svingende præstation var Spentrup dog aldrig tæt på at tabe kampen. 1., 3. og 5. sæt blev således vundet med cifrene 25-10, 25-17 og 15-7, mens Randers VK også relativt sikkert tog sig af 2. og 4. sæt.

Spentrup IF's 2. divisionshold er dermed stadig ubesejret og kan gå ind til de kommende topkampe i rækken med stor selvtillid.