647

Spentrup IF med på Randers FC U12 talenthold

Fodboldnyt
8. juni 2011 - 11:56 af: Jacob Knudsen



Spentrup til Holland

Spentrup IF. var så heldige/dygtige og have to U12 spillere med på Randers FC U12 talenthold på tur til Holland fra den. 1 juni til den 4 juni. De to stolte spillere var Rasmus og Jeppe som var meget spændte og glade da de fik overbragt budskabet om at de begge skulle med på turen, før de blev inviteret med er de ”set” i diverse kampe både 7 mands og 11 mands kampe,  og derefter inviteret med til træning i Randers Freja med deres U12 gruppe.

Udover 2 spillere fra Spentrup IF, havde klubberne Midtdjurs 2 spillere, Houlbjerg 1 spiller, Hornslet 1 spiller og Randers Freja 10 spillere med på turen.

Turen bød på træningslejr og to endagsturneringer i henholdsvis Nijmegen og Tiel, med deltagelse af så stærke hold som PSV Eindhoven - Werder Bremen – Sparta Rotterdam – FC Twente – Anderlecht – Schalke 04 – Bayer Leverkusen og andre stærke hold.

Der var afgang fra Auto C park i Randers onsdag morgen kl. 8.00 for de 16 spillere og 4 ledere, med ankomst i super vejr i Nijmegen kl. 20.00 hvor der den første nat var arrangeret fælles overnatning for spillere & ledere i en spejderhytte. Alle var nogenlunde friske til den første turnering torsdag morgen kl. 10.00 – Hvor Randers var kommet i pulje med De Graafschap – Schalke 04 & den lokale arrangør klub Beuningse Boys.

Hvis vores to Spentrup spillerne inden stævnet havde en ide om Randers kunne vinde turneringen, fik de rimelig hurtig en opfattelse af hvilke niveau deres modstandere var på. Modstanderne er fysisk meget længere fremme end de danske spillere, uden og overdrive så ligner nogen af de hollandske & tyske holds spillere, Spentrups  U17 spillere i deres fysiske fremtræden. Allerede i den første kamp mod De Graafschap kom Randers spillerne op mod overmagten, og det blev til et klart 4-1 nederlag – Modstanden var så stærk i resten af denne turnering, at Randers holdet ikke vandt en eneste kamp og kun scorede 2 mål(begge scoret af Spentrup J), men der var heldigvis masser af spilletid til Spentrup spillerne og de gjorde det rigtig godt. De gav ikke op i nogen kampe, selvom modstanderne var stærke så blev der arbejdet knald hårdt af begge Spentrup spillere -  flot drenge.

Resultaterne for Elite turneringen Torsdag den 2 juni: spilletid i kampen 2 x 12,5 min - 11 mands.

RFC – De Graafschap, 1-4 : Målscore for Randers FC : Spentrup IF

RFC – Schalke 04, 0-3

RFC – Beuningse Boys, 0-3

RFC – Twente, 1-8 : Målscore for Randers FC : Spentrup IF

RFC – KRC Genk, 0-5
RFC – Rot Weiss Essen, 0-2

Finalen: Sparta Rotterdam – Bayer Leverkusen, 0-3

Efter stævnet Torsdag aften kørte spillerne videre med bus til byen Tiel, hvor spillerne blev indkvarteret to og to hos deres Hollandske værts familie som de skulle spise med og overnatte hos i 2 nætter. De 2 Spentrup spillere kom ikke til og bo sammen, men det gav nu ingen problemer – da alle drengene kender hinanden godt efter og have trænet sammen en del gange før afrejse.

Fredagen blev benyttet til træning om formiddagen på en rigtig god bane, hos værts klubben TSV Theole – efter 2 timers træning og efterfølgende frokost skulle drenge på tur til Amsterdam, for og få en rundvisning på Ajax Amsterdams flotte trænings anlæg – Desværre var der landskamp pause så alle de berømte spillere var hjemme og spille landskampe.

Efter hjemkomst fra Amsterdam stod vært familierne klar til endnu en gang og tage imod drengene, så de kunne får lidt tid sammen med deres værts familier.

Tiden hos familierne blev brugt til afslapning med og spille PS3 – se film – bade i en flod og sidst men ikke mindst spille fodbold i haven.

Lørdag den 4 juni var det nu tid til det sidste stævne – denne gang et U13 stævne altså mod ældre spillere end dem de havde mødt Torsdag, men dog ikke mod så kendte klubber..

Lørdagens stævne bød på 5 kampe i 30 graders varme.  Randers spillerne tog udfordringen op og gav den fuld gas fra den første kamp mod værts klubben TSV Theole, som var de drenge de boede hos –så her var håne retten på spil. Randers kun trække sig ud af kampen med en sikker 2-0 sejr. (Denne gang desværre ingen Spentrup mål)

Det skulle vise sig og blive den eneste sejr resten af stævnet – så efter de sidste 4 kamp var det en flok trætte spillere både fysisk og mentalt som nu havde en lang bus tur hjem mod Danmark.

Spiller bussen ankom til Auto C park søndag morgen kl. 4.20 og ud væltede drengene en stor oplevelse rigere, men samtidig fik vores Spentrup spillere set at selvom man er dygtig en u12 spiller i Spentrup så er der langt op til nogen af de andre spillere, både dem man var på hold med og dem de mødte som modstandere , så der er kun en vej frem og det er og træne og koncentrerer sig under øvelserne hjemme i Spentrup.

Så OPRÅB til alle fodbold spillere i Spentrup drop computeren/TV/PS3 og kom ud på vejen, haven el. hallen og spil fodbold i fritiden ellers bliver i ikke bedre.